تفاوت Bounce rate و exit rate چیست

تفاوت Bounce Rate و Exit Rate در گوگل آنالیتیکز

اگر شما هم به تازگی به جمع استفاده کنندگان گوگل آنالیتیکز پیوسته باشید احتمالا تفاوت Bounce rate و Exit rate برایتان سوال برانگیز بوده. ابزار تحلیل وبسایت و نرم افزار گوگل اطلاعات گسترده ای در اختیار  ما می گذارد. با این حال اگر بخواهیم خودمان تحلیل وبسایت مان را متوجه شویم، آشنایی با بخشهای مختلف این ابزار ضروری است.

این نوشته برگرفته از این مطلب در بخش پشتیبانی گوگل است.

مطالب قبلی من از جمله ساختار متن را مطالعه کردید؟ اگر پاسخ شما مثبت است احتمالا دوست دارید بدانید که تغییراتی که انجام دادید چه تاثیری در کار شما داشته. بنابراین بهتر است از سیستم های آمارگیری همچون گوگل آنالیتیکز استفاده کنید. استفاده از این ابزار برای همه رایگان است. با این حال به دلیل پیچیدگی، بسیاری افراد از استفاده از آن صرف نظر می کنند. اما کسب دانش استفاده از آن، می تواند کمک شایانی به رونق وبسایت شما کند.

در این مطلب کوتاه دو معیاری که در نتایج گوگل آنالیتیکز به آنها اشاره شده است را توضیح می دهم. دو دلیل برای این کار دارم.

 1. دانستن آمار Bounce و Exit کمک شایانی به اصلاح عملکرد ما می کند.
 2. مشابهت معنایی این دو معیار، باعث سردرگمی افراد می شود.

تفاوت Bounce rate با Exit rate چیست؟

در صورت تمایل می توانید پیش از پرداختن به تفاوت این دو مولفه، با واژه های به کار رفته در متن آشنا شوید. در غیراینصورت می توانید بر روی نوار زیر کلیک کنید و آن را ببندید.

[accordion style=’1′ initial=’0′] [accordion_item title=’آشنایی با واژه های به کار رفته در متن’]

Session: هر بار ورود یک کاربر جدید به سایت، یک دوره یا Session محسوب می شود. هر IP جدید یک کاربر جدید محسوب می شود. تمام صفحاتی که کاربر در یکبار مراجعه به سایت به آنها سر بزند، همگی یک دوره محسوب می شوند.

Bounce: در فارسی می توانیم به آن پرش، جهش یا جَستن بگویم. Bounce به یک دوره یک صفحه ای می گویند. به این معنی که کاربر به یکی از صفحه‌های سایت وارد می شود و بدون آنکه به صفحه‌ای دیگر مراجعه کند صفحه را می بندد.

Bounce Rate: می توانیم به آن نرخ پَرش یا نرخ جَستن بگوییم. این مولفه از تقسیم یک دوره یک صفحه‌ای یا Single page session بر کل دوره‌ها حاصل می شود. مثلا اگر 4 کاربر وارد صفحه شده باشند و یکی از آنها بدون رفتن به صفحه ای دیگر، صفحه را ترک کرده باشد، نرخ پرش 25% است.

Session Duration: در یک دوره، اگر زمان خروج آخرین صفحه از زمان ورود اولین صفحه کم شود، طول دوره یا Session Duration را به دست می‌آید. به عنوان مثال کاربر ساعت 10:00 به صفحه اول وارد شده، دو صفحه را بازدید کرده و ساعت 10:15 از سایت خارج شده. بنابراین طول دوره 15 دقیقه معادل 900 ثانیه است. طول دوره برای یک دوره یک صفحه ای، 0 حساب می شود.

[/accordion_item] [/accordion]

در یک نگاه

Bounce Rate برای یک صفحه، دوره ای است که با یک صفحه مشخص آغاز شده و در همان صفحه پایان یافته است.

Exit Rate برای یک صفحه، دوره ای است که آن صفحه آخرین صفحه بازدید شده کاربر پس از چند صفحه دیگر بوده است.

با جزییات

فرض کنید سایت شما سه صفحه دارد. صفحه A ، B و C. در هر روز نیز فقط یک دوره وجود دارد. با فرض بازدید صفحات زیر:

 • شنبه: صفحه A ==> صفحه B ==> صفحه C
 • یکشنبه: صفحه B ==> صفحه A ==> صفحه C
 • دوشنبه: صفحه A ==> خروج

بنابر اطلاعات بالا، صفحه یک، سه بار بازدید شده و نرخ پرش آن 50% است. شاید تصور کنید که نرخ پرش صفحه A برابر با 33% است. اما باید توجه داشته باشید که از مجموع سه دوره، تنها دو دوره با صفحه A آغاز شده اند که یکی از آنها بدون تعامل با صفحه دیگری منجر به خروج شده است. بنابراین نرخ پرش 50% است.

در واقع یک پاسخ بله/خیر به این سوال، این درصد را مشخص می کند. «آیا این دوره بیش از یک بازدید صفحه داشته است؟» اگر پاسخ «خیر» باشد، این موضوع اهمیت پیدا می کند که کدام صفحه در خروج نقش داشته است. اگر پاسخ به سوال «بله» باشد، مهم است که بدانیم این دوره با چه صفحه‌ای آغاز شده است. بنابراین Bounce Rate در گوگل آنالیتیکز تنها وقتی که یک صفحه آغازگر دوره باشد معنا می یابد.

تفاوت Bounce rate با نرخ خروج در گوگل آنالیتیکز

مثالی دیگر برای درک بهتر تفاوت Bounce rate و Exit rate

همچنان در هر روز فقط یک دوره داریم. به شرح زیر:

 • شنبه: صفحه B==> صفحه A ==> صفحه C ==> خروج
 • یکشنبه: صفحه B ==> خروج
 • دوشنبه: صفحه A ==> صفحه C ==> صفحه B ==> خروج
 • سه شنبه: صفحه C ==> خروج
 • چهارشنبه: صفحه B ==> صفحه C ==> صفحه A ==> خروج

با توجه به اطلاعاتی که داریم نرخ خروج و نرخ پرش به شکل زیر محاسبه می شوند.

نرخ خروج:

 • صفحه A: برابر 33% (3 دوره شامل صفحه A هستند. در یکی از دوره ها خروج از صفحه A بوده)
 • صفحه B: برابر 50% (4 دوره شامل صفحه B هستند. در دو دوره خروج از صفحه B بوده)
 • صفحه C: برابر 50% (4 دوره شامل صفحه C هستند. در دو دوره خروج از صفحه C بوده)

نرخ پرش:

 • صفحه A: برابر 0 (فقط یک دوره با صفحه A شروع شده است. اما دوره یک صفحه ای نبوده.)
 • صفحه B: برابر 33% (سه دوره با صفحه B آغاز شده. یکی از دوره ها یک صفحه ای بوده)
 • صفحه C: برابر 100% (تنها یک دوره با صفحه C آغاز شده و در همان صفحه پایان یافته است)

پس اگر کاربری به یکی از صفحات سایت شما وارد شود و بدون تعامل با صفحه ای دیگر از آن خارج شود، هم شامل نرخ خروج هم نرخ پرش می شود. اما اگر کاربری پس از ورود به یک صفحه، به هر صفحه دیگری برود (وبلاگ، صفحه اول، صفحه پرداخت، صفحه ورود یا …) فقط شامل Exit rate می شود.

آیا توضیحات این مطلب برای شما مفید بود؟

اگر سوالی دارید در بخش نظرات بگذارید. اگر هم با خواندن این مطلب به تفاوت Bounce rate و Exit rate پی بردید، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. 🙂

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.