ساختار متن

ساختار متن

اگر قصد نوشتن داشته باشید باید یک نکته بسیار مهم را در نظر بگیرید و آن ساختار متن است. ساختار متن همچون استخوان بندی بنای متن شماست و به خواننده برای دریافت راحت و سریع منظور مطلب کمک می کند. در این پست، نکات کاربردی و مهمی را که از طریق آنها می‌توانید متنی دسته اول و روان داشته باشید، در اختیارتان می گذارم. این متن را در قالب یک فایل PDF می توانید از اینجا دانلود کنید.

مراحل آماده سازی ساختار متن

پیش از آغاز نوشتن فکر کنید. کاغذی مقابل خود بگذارید و موضوعی که قصد نوشتن درباره آن دارید را بنویسید. یک ساختار برای متن خود طراحی کنید و در تمام مدت نوشتن، از محدوده آن تخطی نکنید. این کار از طریق 3 راه زیر قابل انجام است:

1- یک لیست بسازید

اگر اطلاعاتی را برای آماده سازی مطلب خود گردآوری کرده‌اید، می توانید کار خود را با ساختاردهی آغاز کنید. عنوان مطالب را در برگه‌ای به صورت یک لیست یادداشت کنید.

2- عناوین را دسته بندی کنید

حالا که یک دید کلی نسبت به پست خود پیدا کرده‌اید، شروع به دسته بندی عناوین کنید. عنوان‌هایی که شباهت محتوایی و معنایی با هم دارند را در یک دسته جای دهید.

3- عناوین را مرتب سازی کنید

پس از دسته بندی عناوین مشابه، شما باید در مورد ترتیب محتوایی که قصد دارید در پست خود بیان کنید تصمیم بگیرید. در اکثر موارد شما تصمیم به مرتب سازی موضوعی می‌گیرید. برای مثال شما قصد دارید یک موضوع را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهید، بنابراین هر پاراگراف را به بررسی یک دید اختصاص می دهید.

در کنار مرتب سازی موضوعی می‌توانید، ترتیب تاریخی (تقدم و تأخر زمانی) و ترتیب آموزشی را هم در نظر بگیرید. به خصوص در هنگام توضیح موضوعی پیچیده، ترتیب آموزشی مناسب است که بر اساس آن ابتدا آیتم‌های ساده‌تر بیان می‌شوند و سپس به توضیح موارد پیچیده می‌پردازیم.

جدول مرتب سازی برای ساختار متن

پس از اینکه عناوینی که قصد استفاده از آنها در متن خود را دارید مرتب سازی کردید، یک لیست جدید می‌سازید. این لیست به نوعی خلاصه مقاله شما خواهد بود. شما در این لیست می‌توانید یک جمله یا چند کلمه را برای هر پاراگراف یادداشت کنید. این لیست اسکلت بندی کلی مطلب شما خواهد بود و شما باید در زمان نوشتن از آن پیروی کنید.

نوشتن پاراگراف

در ساختار متنی که آماده کرده‌اید، موضوعات در دسته بندی‌هایی قرار گرفته‌اند. حالا شما می‌توانید شروع به نوشتن پاراگراف‌های کامل نمایید. اما چگونه یک پاراگراف خوب داشته باشیم؟ سه عامل در بهبود کیفیت یک پاراگراف نقش دارند:

1- هر پاراگراف باید یک موضوع واحد داشته باشد.
2- یک پاراگراف باید یک جمله به عنوان هسته مرکزی داشته باشد و جملات دیگر جزئیات جمله اصلی را بیان کنند.
3- یک پاراگراف باید از پاراگراف بعدی با یک فضای سفید مجزا شود.

خیلی از افراد اشتباهاتی را در نوشتن پاراگراف هاشان مرتکب می‌شوند. مثلا فضاهای سفید و خالی را صرفا برای زیبایی به کار می‌برند و به ارتباط و ساختار متن اهمیتی نمی‌دهند. مثال دیگر پاراگراف‌هایی است که فقط یک جمله دارند و یا ارتباط معنایی داخل پاراگراف و یا میان پاراگراف‌های مختلف وجود ندارد. این اشتباهات می تواند به کلی متن شما را بی‌ارزش و برای خواننده غیرقابل فهم کند.

طول پاراگراف

یک پاراگراف می‌تواند بسته به موضوع بحث شما کوتاه یا طولانی باشد. می‌تواند دو جمله باشد و یا تا 15 جمله هم ادامه پیدا کند. برای نوشته‌هایی که در وبلاگ قرار می‌گیرند، پاراگراف‌های کوتاه بیشتر توصیه می‌شوند، یعنی چیزی بین 6 تا 7 جمله.

برای نوشته‌های وبسایت توصیه می‌کنم پاراگراف خود را با مهمترین جمله آغاز کنید. سپس آن جمله را توضیح دهید و یا جزئیاتش را بیان کنید. بدین صورت خواننده به راحتی می‌تواند تنها با خواندن جملات اول هر پاراگراف، منظور اصلی کل مقاله را دریافت کند. شما با خلاصه‌کردن یک پاراگراف در یک جمله، می‌توانید منظور خود را با وضوح بیشتری بیان کنید.

استفاده از کلمات ربط دهنده

شما برای راهنمایی خواننده خود باید از کلمات ربط بسیاری در نوشته خود استفاده کنید. کلمات ربط دهنده، مسیر خواندن را جهت دهی می کنند. این کلمات به خواننده شما می‌فهمانند که خلاصه می‌کنید ( و ، همچنین)، مقایسه می‌کنید (کمتر از، بیش از) و نتیجه‌گیری می‌کنید (بنابراین، در نتیجه، از این رو). جدول کامل‌تری از این کلمات را در زیر می‌بینید.

کلمه ها و عبارت های ربط دهنده

استفاده از کلمات ربط دهنده همچون ریختن سیمان بین آجرهای ساختمان متن شماست. کلمات و عبارت های ربط دهنده، به خواننده شما رابطه بین جملات و پاراگراف ها را نشان می دهد؛ و نکته مهم اینکه خود شما به عنوان نویسنده باید هنگام نوشتن از این کلمات و عبارت‌ها استفاده کنید. در غیر این صورت اصلاح متن برای جای دادن کلمات ربط دهنده در متن شما، بسیار سخت خواهد شد.

تیتر‌ها (عنوان بخش‌ها و پاراگراف‌ها)

نقش تیترها در سئو بسیار مهم است. گوگل از تیتر شما برای مشخص کردن موضوع مطالب وبسایت شما بهره می گیرد. بنابراین تیترها در بهینه سازی مطلب شما برای موتورهای جستجو نقش تعیین کننده دارند. هر چند که اهمیت آنها کمتر از اهمیت‌شان برای خوانندگان نیست. تیترها به خوانندگان این قابلیت را می دهند که با نگاهی سریع بر روی متن تشخیص دهند که علاقه به خواندن مقاله (یا بخشی از آن) دارند یا نه. به همین دلیل تیتر مطلب یا بخش ها باید جذاب و در عین حال پوشش دهنده محتوای آن بخش باشد.

شما می‌توانید تیتر را در بالای هر پاراگراف قرار دهید و یا برای چند پاراگراف که با هم تشابه معنایی دارند یک تیتر مشترک انتخاب کنید. تیترها باید منعکس کننده ساختار متن شما باشند. پیشنهاد من به شما این است که برای هر پاراگراف بلند یا چند پاراگراف کوتاه یک تیتر مناسب انتخاب کنید.

جمع بندی

آماده سازی یک ساختار منسجم برای پست وبلاگی شما، به فهم بهتر خوانندگان از مفاهیم متن کمک می کند. اگر مردم پیام شما را درک کنند، احتمال بیشتری می رود که پست شما را با دیگران به اشتراک گذارند، در مورد آن بحث کنند و محصول شما را خریداری کنند.

زمان گذاشتن برای فکر کردن به ساختار متنِ قاعده‌مند پیش از نوشتن، قدم اول و در عین حال مهمترین قدم است. در حالی که مشغول نوشتن هستید، به فکر ساختار متن خود باشید، استفاده از کلمات ربط دهنده را در دستور کار قرار دهید و تیترهای مناسب انتخاب کنید. اگر از این اصول در کنار اصول فنی سئو استفاده کنید، بدون شک مورد استقبال خوانندگان قرار خواهد گرفت و بنابراین در موتورهای جستجو نیز جایگاه مناسب تری خواهید یافت.

مطلبی که خواندید ترجمه‌ای متناسب با دستور زبان فارسی از این مطلب از وبلاگ Yoast است.

3 دیدگاه دربارهٔ «ساختار متن»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.