اقیانوس پلاستیک

ساختن خانه‌هایی از زباله های اقیانوس

سالها حضور انسان بر روی کره زمین، تغییرات بسیاری را ایجاد کرده است. یکی از تاثیرگذارترین تغییراتی که حضور انسان پدید آورده، تولید پلاستیک و پخش شدن آن در جای جای کره زمین، حتی در دور افتاده ترین نقاط است. پس اگر در قلب اقیانوس باشید و قطعات پلاستیکی معلق در آب ببینید آنچنان متعجب نمی شوید. حالا شرکتی نیوزلندی، چاره ای برای استفاده از این قطعات معلق اندیشیده است.

[quote style=’1′ cite=”]

بزرگترین تهدید سیاره ما، اعتقاد به این است که کسی دیگر آن را نجات می دهد. «رابرت سوان»

[/quote]

هر ساله بیش از 300میلیون تُن زباله پلاستیکی تولید می شود که از این میان تنها 8 درصد از آنها، بازیافت می شوند. این موضوع به این معنی است که هر سال 276 میلیون تن زباله پلاستیکی سوزانده یا دفن می شوند. هر سال بین 8 تا 12 میلیون تن از این زباله ها وارد آب‌های اقیانوسها می شود.

دانستن همین آمار کافی است تا به این نتیجه برسیم که زمین ما در حال غرق شدن در زباله های پلاستیکی است و باید چاره‌ای برای آن بیاندیشیم. ده‌ها سازمان و گروه داوطلب برای پاکسازی سواحل و جنگل و کوه و آب ها فعالیت می کنند. اما نتیجه این فعالیت ها تا کنون موفق نبوده است. بخشی از زباله های جمع آوری شده بازیافت می شوند، اما بخش عمده آن به دلیل سیستم ناقص بازیافت دوباره به چرخه طبیعت باز می گردند.

چاره ای متفاوت برای معضل پلاستیک

شرکت ByFusion در نیوزلند، با فکری متفاوت به دنبال جمع آوری زباله های پلاستیکی روی آورده است. ماشینی که این شرکت ساخته  است، زباله های پلاستیکی را به بلوک هایی تبدیل می کند که در صنایع ساختمان سازی قابل استفاده خواهد بود. این قطعات قابلیت ساخته شدن به اشکال مختلف و همچنین با چگالی های متفاوت را دارا هستند.

بای فیوژن پلتفرمی با تکنولوژی 100% ماژولار است. در این روند، همه انواع پلاستیک، قابلیت تبدیل شدن به بلوکهایی با اشکال و اندازهای مختلف به نام RePlast دارند. این قطعات در صنایع ساختمان و حتی صنایع دیگری نظیر موانع جاده ای قابل استفاده هستند. یکی از مزیت های آن این است که در مراحل چینش، نیازی به ماده چسبنده یا سیمان نیست.

بلوک ریپلاست محصول شرکت بای فیوژن

این ماشین به راحتی قابل نصب و راه اندازی و استفاده است. بنابراین گروه های داوطلب هم می توانند از این شیوه استفاده کنند و علاوه بر پاکسازی طبیعت از انواع مختلف پلاستیک، به اشتغال زایی و کسب درآمد هم بپردازند.

ری پلاست نسبت به بلوک های معمول، 95درصد کمتر منجر به انتشار گازهای گلخانه ای می شوند. همچنین پروسه تولید آنها هم کاملا دوست دار محیط زیست و عاری از هر گونه مواد مضر است. از طرفی بنای تولیدی با ری پلاست، از نظر عایق گرما و صدا، بسیار مناسب هستند. ویدیویی در مورد این تکنولوژی را در زیر ببینید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.