فضای خالی، هیچ ارزشمند

طراحان عاشقش هستند. مالکان سایت می‌خواهند پرش کنند. آن چیست؟! فضای خالی! یکی از پر استفاده‌ترین عوامل طراحی وب که همواره نادیده گرفته می‌شود. اغلب مواقع فضای خالی یا فضای سفید به عنوان جای خالی در نظر گرفته و در نتیجه بلااستفاده و بی‌مصرف شناخته می‌شود. این در حالی است که فضای خالی یکی از مهمترین المان ها در طراحی است. اما چرا این فضا انقدر مهم است و چگونه از استفاده درست آن مطمئن شویم؟

این مطلب ترجمه ای از مطلب منتشر شده در سایت seguetech.com است.

فواید استفاده درست از فضای خالی

فضای خالی یا Whitespace اگر به درستی مورد استفاده قرار بگیرد، منجر به راحت‌تر دیده شدن سایت می‌شود. در نتیجه افراد تمایل بیشتری برای ادامه مطالعه سایت نشان می‌دهند. در ادامه با جزییات بیشتری به این موضوع می‌پردازم.

استفاده سایت اپل از فضای خالی

1- کمک به خوانایی بهتر متن

کاربر حاضر در سایت ما، باید بداند به کجا می‌رود و دلیلی برای ادامه خواندن داشته باشد. شاید عجیب باشد، اما فضای خالی بین پاراگرافها یا فضای خالی که بین عکس و متن یا سایر آیتمها وجود دارد، عملا به فهم بهتر مطلب کمک می‌کنند. در نتیجه تجربه کاربری بهتری را رقم می‌زند.

2- افزایش تعامل کاربر با سایت

بازدیدکننده‌های سایت، همیشه عجله دارند. فضاهای خالی که به شکلی مناسب در سایت استفاده شوند، عوامل پرت شدن حواس بیننده را کاهش می‌دهند. حتی یک فضای خالی کوچک کنار یک آیکون هم توجه به آن را افزایش می‌دهد. بنابراین زمان ماندگاری بازدیدکنندگان در سایت را افزایش می‌دهد. موسسه Human Factors International در نتیجه یک تحقیق اعلام کرد که فضای خالی بین و اطراف پاراگرافها، 20% میزان درک مطلب را افزایش می‌دهد.

3- امکان برجسته کردن دکمه‌های درخواست عمل (CTA)

زمانی بود که تنها راه برای برجسته کردن یک آیتم بزرگتر کردن آن بود. اما امروز می‌دانیم که لزوما بزرگتر شدن منجر به بهتر دیده شدن نمی‌شود. قرارگیری دکمه CTA در میان متن در حالی که فضای خالی مناسبی اطراف آن قرار دارد، آن را کاملا از فضای پیرامونی جدا می‌کند.

استفاده سایت دراپ باکس از فضای خالی

4- یک سایت مرتب و تمیز، یک سایت تاثیرگذار است

اولین مواجهه همیشه مهم است. خیلی مهم. یک طرح کلی (Layout) قوی، رنگ بندی مناسب و المانهای گرافیکی با کیفیت تاثیر بسزایی در برخورد اول مخاطب با سایت دارد. اما استفاده درست از فضای خالی، نشان دهنده ظرافت و خلاقیت است. استفاده به جا از فضای خالی از نظر کلاس کاری، یک پله سایت شما را بالاتر قرار می‌دهد.

5- ایجاد تعادل در طراحی

وجود فضاهای خالی کم در طراحی، منجر به سردرگمی، به هم‌ریختگی و بی‌اعتمادی می شود. اینها چیزهایی نیستند که بخواهیم با برند خود مرتبط کنیم. در نقطه مقابل، وجود فضاهای خالی زیاد تصور عدم وجود محتوای کافی را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند. با استفاده درست از فضاهای خالی، بلوک محتوا را در معرض دید قرار می‌دهید و نظرها را به سوی جایی که مد نظرتان است جلب می‌کنید.

6- استفاده به عنوان جداکننده

فضای خالی می تواند المان های نامرتبط را از هم جدا کند. از یک فضای خالی می توانید برای جداسازی تصاویر، متنها و … استفاده کنید. در نتیجه طرح کلی سایت تان را بهبود بخشید. استفاده خوب از فضاهای خالی مسیر حرکت به سمت یک ارتباط دو سویه بین شما و مخاطب را هموار می‌کند.

استفاده از فضای خالی به عنوان جداکننده

مشکلات استفاده از فضاهای خالی

با وجود تمام مزایایی که در مورد استفاده از فضای خالی در طراحی برشمردیم، باید بدانیم که ممکن است خروجی سایت با چیزی که در نظر ما بوده متفاوت باشد. اولین مشکل تقابل همیشگی طراحان و توسعه‌دهندگان است.

طراح یک Layout حرفه ای را طراحی می‌کند. اما وقتی آن را به دست Developer می‌سپارد، خروجی به دست آمده، کاملا با چیزی که طراح در نظر داشته متفاوت است. راه حل این مشکل این است که در قدم اول، طراحان و برنامه نویسان در تعامل و همکاری با یکدیگر طرح کلی یا طرح خطی wireframe از سایت را تهیه کنند. در این طرح تمام بحثهای لازم روی فاصله‌ها و فضاهای خالی و اندازه مورد نیاز با ذکر عدد و درصد انجام پذیرد تا از سوتفاهم‌ها جلوگیری شود.

معضل دوم تفاوت عقیده مدیران سازمانی و طراح و توسعه دهندگان سایت است. بسیاری از مدیران دوست دارند اطلاعات بسیاری را همان بالای سایت به سمت خواننده پرتاب کنند! برای این دسته افراد باید شرح دهیم که شکل ظاهری سایت و فضاهای خالی خواننده سایت را از بخشی به بخش دیگر هدایت می کند و اطلاعات بیشتر و مناسب را در اختیارش قرار می‌دهد.

اگر طراح هستید

از طرح خود دفاع کنید. بخشهای آن را شرح دهید و دلیل جایگذاری آیتم های مختلف و استفاده از فضاهای خالی را بیان کنید. اگر مشتری هستید و سایت خود را از شرکت یا فرد طراح دریافت کرده اید، به حرفهای آنها گوش کنید. توضیحات طراحی را از آنها پذیرا باشید. اگر مایل به تغییری روی سایت هستید و شرکت طراح به دلایل حرفه ای با آن مخالفت می‌کند، بر روی آن تغییر پافشاری نکنید. شاید بتوان با تعامل به نتیجه مطلوب که هم مورد نظر شما باشد و هم از نظر حرفه ای درست باشد دست یابید. ارزش یک کار حرفه ای را حفظ کنیم.

نظر و تجربه تان را در پایین همین مطلب و در قسمت نظرات با من در میان بگذارید.

2 دیدگاه دربارهٔ «فضای خالی، هیچ ارزشمند»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.