من بیشتر از تو می فهمم پس خفه شو!

من از تو بیشتر می فهمم، پس خفه شو!

کلمه Mansplain، بیانگر زمانی است که یک مرد قصد دارد مفهومی را به صورت غیرمستقیم به یک زن بفهماند. Mansplaining برگرفته از نوعی حس خود برتر بینی مردسالارانه است که طی میلیون‌ها سال(!) در وجود مردان شکل گرفته است و حتی گاهی در کسانی که انتظار نداریم هم دیده می شود. این عمل معمولا با قطع کردن صحبت یک خانم توسط یک آقا شروع می شود (interruption) و با توضیحات روشنگرانه آقا با این تصور که فهم درست‌تری نسبت به خانم دارد ادامه می یابد.

البته برخی اعتقاد دارند که این عبارت استفاده دیگری دارد و آن هم عدم اجازه به مردان برای صحبت کردن در مورد موضوعاتی خاص است.

تحقیقات (امریکن پولیتیکال ساینس ریویو) نشان داده است که مردان ، 75% از مکالمات را در گروه‌هایی تصمیم گیری قطع می کنند. (Decision-making groups) و زمانی که یک خانم صحبت می کند، بیشتر احتمال دارد که صحبتش قطع شود.

با این حال بسیاری از زنان به مقابله مستقیم با این موضوع می پردازند و این افراد را به عنوان یک Mansplainer خطاب قرار می دهند.

اگر شما هم تصور می کنید که زنان نیز هنگام صحبت کردن باید به همان اندازه مردان مورد احترام قرار بگیرند، این ویدیو و متن را منتشر کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.